Top
Etap mistrzostwa sportowego - Pingiel.pl
fade
2976
post-template-default,single,single-post,postid-2976,single-format-standard,eltd-core-1.1,flow-ver-1.3.5,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0,vc_responsive

Etap mistrzostwa sportowego

 

    Etap mistrzostwa sportowego przypada na lata następujące po etapie specjalistycznym, czyli modelowo rozpoczyna się około 17 roku życia i trwa średnio przez kilka kolejnych lat. Jest to okres maksymalizacji specyficznych parametrów sprawnościowych oraz ogółu umiejętności technicznych i taktycznych, co ma za zadanie wznieść skuteczność gry na szczyt naszych możliwości. Celem tego etapu jest, najprościej mówiąc, przygotowanie zawodnika do osiągania sukcesów sportowych w skali kraju, Europy lub Świata.


Do osiągnięcia tak wysoko postawionej poprzeczki, niezbędne jest skorelowanie działań na wszystkich płaszczyznach szkolenia. Pod względem fizycznym, doskonali się sprawność ogólną oraz specjalną. Poświęca się też znacznie więcej czasu na rozwój siły i wytrzymałości szybkościowej. W przygotowaniu technicznym realizuje się natomiast indywidualnie dostosowane programy, ukierunkowane w dużym stopniu na poprawę słabych stron oraz doskonalenie i różnicowanie serwisu.


Zawodnik na poziomie mistrzowskim musi potrafić samodzielnie kierować własnym rozwojem oraz mieć rozwiniętą świadomość swoich możliwości i ograniczeń, zarówno fizycznych, jak i technicznych. Bardzo cenne stają się zdolności analityczne, służące do oceny potencjału przeciwnika, przewidywania strategii i antycypowania kolejnych jego kroków. Niebagatelne znaczenie mają też kwestie sprzętowe.

Do zobaczenia przy stole !

Rafał Suszycki