Top
Przygotowanie techniczne - Pingiel.pl
fade
2978
post-template-default,single,single-post,postid-2978,single-format-standard,eltd-core-1.1,flow-ver-1.3.5,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0,vc_responsive
Technika w tenisie stołowym

Przygotowanie techniczne

    Sfera techniczna tenisa stołowego jest zdecydowanie kwintesencją tego sportu. Wszystkie pozostałe aspekty wielowymiarowego rozwoju mają za zadanie kształtować technikę i wyrażać się poprzez technikę, a ta ma być – poparta odpowiednią taktyką – skuteczna.

Trening techniczny na początkowym etapie obejmuje omówienie rodzajów uchwytu (korzyści i ograniczeń), prezentację pozycji wyjściowej, podstaw wykonywania serwisów oraz poruszanie się przy stole. Ponieważ właściwa praca nóg jest tak samo ważna, jak koordynacja ruchów uderzeniowych, od pierwszych treningów przy stole zwracamy na to szczególną uwagę. Ponadto, poznajemy „tajniki” rotacji oraz podstawowe warianty uderzeń ze strony forhendowej i bekhendowej, takie jak półwolej, przebicie z dolną rotacją, flip, topspin, blok, smecz, lob. Po ich wstępnym opanowaniu przechodzimy w końcu do technik złożonych, które polegają na wdrażaniu kombinacji pojedynczych uderzeń (schematów), akcji rozgrywanych z różnych miejsc stołu, w różnych kierunkach, z różnymi rotacjami, dynamiką, z serwisem włącznie lub bez. Istnieje tutaj szeroki wachlarz możliwości, ograniczony jedynie wyobraźnią trenera i grającego.

Opanowanie w tenisie stołowym poprawnej techniki gry na poziomie podstawowym, pozbawionej nawyków ograniczających późniejszy rozwój, zajmuje zwykle kilka lat systematycznej pracy pod okiem wykwalifikowanych trenerów i sparingpartnerów. Stosowanie technik złożonych wymaga zarówno dużej koordynacji specjalnej, jak i zdolności do przystosowywania się do zmiennych, narzucanych przez przeciwnika (trenera) warunków. W kolejnych etapach zaawansowania technicznego praca koncentruje się nad poprawą jakości i skuteczności gry. Zdobywamy większą pewność uderzeń, kontrolujemy lepiej szybkość, dynamikę i rotację. Kluczowa staje się precyzja zagrań, czyli ich zgodność z zamierzeniami.

Ostatecznie, posiadając już ugruntowane umiejętności techniczne, kierunek treningu przesuwa się w kierunku ćwiczeń (sekwencji) nieregularnych i decyzyjnych, w których zawodnik w bardzo krótkim czasie musi dokonywać wyboru w kontekście optymalnej do zastosowania techniki i taktyki. Należy pamiętać, że tenis stołowy jest przede wszystkim grą rotacji i zmienności, więc trening powinien tej rzeczywistości odpowiadać.

Do zobaczenia przy stole !

Rafał Suszycki