Top
Tenis stołowy - od rekreacji do mistrzostwa - Pingiel.pl
fade
4307
post-template-default,single,single-post,postid-4307,single-format-standard,eltd-core-1.1,flow-ver-1.3.5,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0,vc_responsive

Tenis stołowy – od rekreacji do mistrzostwa

Tenis stołowy należy do najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie, gdzie dzięki relatywnie dużej dostępności jest obecny i uprawiany na różnych poziomach. W popularnego pingponga grywamy przede wszystkim okazjonalnie (w rozmaitych placówkach dydaktycznych, wakacyjnych kurortach, domach kultury, parafiach lub też na świeżym powietrzu, często nie mając nawet swojego własnego sprzętu), ale także w sposób zorganizowany i systematyczny, w odpowiednio przygotowanych salach sportowych, na poziomach od amatorskiego po zaawansowany, aż wreszcie w pełni profesjonalny.

O ile sama gra w tenisa stołowego jest w założeniach dość prosta i potrafi dostarczyć nie lada satysfakcji praktycznie na każdym poziomie zaawansowania, to opanowanie poprawnych, rozwojowych technik wymaga wielu lat usystematyzowanej pracy pod okiem wykwalifikowanych trenerów.

Przejście od gry sporadycznej na rzecz regularnych treningów otwiera zwykle rozdział odkrywania tej dyscypliny zupełnie na nowo i zwłaszcza w początkowej fazie „wtajemniczenia” warto dokonać rozpoznania, jakie korzyści odnosimy już od samego początku oraz co sprzyjać będzie rozwojowi naszych umiejętności.

W Polsce istnieje wiele licencjonowanych klubów sportowych, które integrują środowiska dzieci, młodzieży, rodziców oraz zawodników wyczynowych, w tym częstokroć osiągających sukcesy na arenie ogólnokrajowej, europejskiej, a nawet światowej. Obserwuje się jednocześnie duże zaangażowanie działaczy i trenerów w kierunku popularyzacji dyscypliny, coraz większą dbałość o jej pozytywny wizerunek medialny, angażowanie wysoko notowanych zawodników z czołówki światowej do reprezentowania polskich klubów, a w konsekwencji coraz wyższy poziom polskiej ligi zawodowej. W ostatnich latach bardzo rozbudowany został serwis internetowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego, skąd można czerpać informacje na temat rozmaitych wydarzeń okolicznościowych oraz rozgrywek ligowych na bieżąco. Wszystkie te przesłanki bardzo dobrze rokują na dalszy rozwój dyscypliny w przyszłości.

Tymczasem na łamach niniejszego bloga dokonuję krótkiej charakterystyki dyscypliny tenisa stołowego, wymieniam korzyści wynikające z uprawiania rekreacyjnego oraz prezentuję kluczowe obszary treningu na wyższym poziomie, z dodatkowym wskazaniem na determinanty sukcesu w sporcie wyczynowym.

Kolejne wpisy mają głównie charakter głównie popularyzacyjny i nie pretendują do bycia wyczerpującym źródłem informacji na poruszane tematy. Zdając sobie sprawę z rozległości omawianej tematyki, staram się jedynie wskazać na najważniejsze aspekty przygotowania technicznego, fizycznego i taktycznego.

Głównym przesłaniem Pingiel.pl jest ułatwienie zainteresowanym, głównie osobom rozpoczynającym treningi zorganizowane, dostrzeżenie walorów tej twórczej, integralnej¹ i inspirującej dyscypliny sportu.

Do zobaczenia przy stole !

Rafał Suszycki

¹Pojęcie „Integralny Tenis Stołowego” pochodzi od szkoleniowej koncepcji tenisa stołowego, propagowanej przez wieloletniego trenera klasy mistrzowskiej, Jerzego Grycana, autora książki o takim samym tytule. Wg autora poprzez „Integralne”, kompleksowe podejście uzyskujemy najlepsze efekty szkolenia oraz zapewniamy zawodnikom pełny i zrównoważony rozwój. Więcej na stronie internetowej: www.integralnytenisstolowy.com